• iletisim@otobusfirmalari.com
  • 0555 555 55 55
TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
661 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Belirtilmemiş
  • ADRES: Belirtilmemiş
  • TELEFON: Belirtilmemiş
  • SOSYAL MEDYA:

FİRMA HAKKINDA

Ankara Erzurum gezintisine çıkmadan önce mutlaka www.tikobilet.com sitesinden Erzurum Ankara otobüs bileti için sorgulama gerçekleştiriniz.

ERZURUM ADI, NEREDEN GELİYOR: Erzurum şehrinin adı, Arapların «Erzenu’r-Rûm» ve «Erzen-i Rûm» dedikleri, vaktiyle aynı mevkide bulunan bir şehrin adından gelmektedir; zamanla ve Türkçe’nin selikasına uydurularak «Erzurum» denmiştir. Yunanlıların «Arze» ve «Arzen» dedikleri bu şehrin adı da çok eski «Azzi» isminden gelir.
TÜRKLER’DEN ÖNCE ERZURUM: Erzurum bölgesi, Hitit imparatorluğu’ nun dışında kalmıştır. Hurriler’in, Urartulular’ın, Asurlular’m bu bölgedeki nüfuzları da geçici ve ehemmiyetsiz olmuştur. M. Ö. VIII. yüzyılda Kimmerler ve sonra Iskitler (Sakalar), bu bölgeye bazı akınlarda bulunmuşlardır. Medler zamanında İranlılar Güney Doğu Anadolu’yu alarak buraya yaklaşmışlarsa da, bölgeyi ele geçirememişlerdir. Ancak, M.Ö. VI. yüzyılda Persler zamanında İranlılar, bütün Anadolu gibi, burasını da imparatorluklarına kattılar.
M. ö. IV. yüzylda Büyük İskender, bu bölgeyi de bütün Iran imparatorluğu gibi, Makedonya devletine kattı. İskender’ den sonra burası İran asıllı Ermenistan krallarının eline geçti. Bu krallar, bir müddet sonra dirilen Iran Imparatorluğu’nu, Partlar’ı metbû tanıyorlardı. Roma ve Part imparatorlukları arasında, Fırat ve Toroslar’m ötesindeki Anadolu parçası, bu arada Erzurum bölgesi için uzun ve kanlı vuruşmalar oldu. Bir ara Romalılar buraya hâkim oldularsa da, bölge, daha çok İranlılar’da, Partlar’da ve onların halefi olan Sâsânîler’de kaldı. M.S. 395’te Roma, ikiye ayrılınca, Anadolu, Doğu (Bizans) împaratorluğünun payına düşmüştü. Bu sefer Bizans, Sâsânîler’le bu bölgeyi çekişti. 422’de Bizanslılar, bugünkü Erzurum şehrine çok yakın «Theodosiopolis» şehrini kurmuşlardı. 6331e, yani Hz. Ömer devrinde bu şehir, Müslümanlar tarafından fethedildi ve Islâm imparatorluğuna katıldı. Araplar, Theodosiopolis’e «Kaalikalâ» adını verdiler. Bu şehir, büyük ehemmiyet kazandı. Stratejik mevkii çok mühimdi. Nüfusu, 200 000’i buldu ki, o çağ için çok büyük rakamdır. İslam imparatorluğu dağılırken, Bizans, şehri ve çevresini geri aldı. 1048’de Tuğrul Bey’in ve kardeşi Çağrı Bey’in idaresindeki Selçuklu Türkleri, Erzurum şehrini Bizans’tan fethettiler.

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.