• iletisim@otobusfirmalari.com
  • 0555 555 55 55
TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
490 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Belirtilmemiş
  • ADRES: Belirtilmemiş
  • TELEFON: Belirtilmemiş
  • SOSYAL MEDYA:

FİRMA HAKKINDA

Hatay Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! 2 Adımda En Ucuz Hatay Otobüs Bileti Fiyatları İle Online Bilet Al!

Aşağıdaki kısımda Hatay’a gitmeden önce gezilebilecek tarihi yerler hakkında bilgiler verdik. Şehre ilk defa gidiyorsanız aşağıdaki yazıyı okumanızı öneririz.

1) Köprü – Asi nehri üzerinde Roma İmparatoru Diocletianus (284 – 305) tarafından yaptırılmıştır. Ayaklarının biri üzerinde bir Roma Kartalı tasviri vardır.

2) Su Kemerleri – Memleket Hastahanesi ile Silpius Dağı arasında yer alır. M.S. II. asırda yapılmış Roma eseridir.

3) Habib Nacar Camii – Orta Çağdan bir kilise olup sonradan camie çevrilmiştir. İçinde Azizlerin mezarları bulunmaktadır. Minaresi XVII. yüzyıldandır.

4) Müze – Antakya civarında bulunmuş Roma devrinden zengin mozaikler görülebilir. Taşların tabii renklerinden faydalanılarak yapılan bu eserler evlerin tabanlarını süslemekteydi. En güzel eserler M.S. 12. yüzyılda yapılanlardır. IV. yüzyılda duraklamaya başlayan mozaik sanatı V. yüzyılın sonlarına doğru söner. Müzede bu çok ilgi çekici mozaik koleksiyonundan başka yine civardaki höyüklerden çıkarılan çeşitli eserler yer almaktadır.

CİVARDA TARİHİ YERLER VE ESERLER:

1) Aziz Petrus (St. Peter) Kilisesi) – Reyhanlı yolu üzerinde şehre 2 kilometre uzaklıkta mağara içinde bulunan bir kilisedir. Aziz Petrus burada vaaz etmiştir. XII – XIII. yüzyılda Haçlılar tarafından kilise haline getirilmiştir. Cephesi Gotik kiliselerini andırır. Mağaranın içinde mozaik kalıntıları vardır. Mihrabın sağında kayalardan sızan bir suyun şifalı olduğuna inanılmaktadır. Burada Aziz Petrus’un öldürüldüğü gün olarak kabul edilen 29 Haziran’da ayin yapılır.

2) Günahkarlar Hamamı (Charonion) – Kral Antiochus zamanında yapılmış olup üzerinde Heron başı kabartması vardır. Bir Hatay otobüs bileti alarak bu bölgeyi daha yakından görebilirsiniz.

3) Kale ve Surlar – Antakya’nın 7 Km. kadar güneyinde son şeklini Nikephoros Phokas devrinde alan bir kale yıkıntısı vardır. XI. yüzyıl başlarında 1. Basileois ve Haçlılar tarafından tamir edilmiştir. Kalenin iki kapısı vardır: Şam Kapısı, Halep Kapısı. Birçok yerlerde kalıntıları görülen surlar Hellenistik devirdendir. Çeşitli zamanlarda tamir görmüş uzunluğu 30.000 metredir.

4) Harbiye (Daphne) – Antakya’nın 8 Km. güneyinde güzel manzaralı bir yerdir. Roma devrinde şelalesiyle şöhret bulan bir mesire yeri idi.

5) Kürşat Kalesi – Yayladağı yolu üzerinde Antakya’ya 14 Km. mesafededir. Haçlılar tarafından yapılmıştır. Kalenin güney-batı yönünü koruyan iki burç oldukça iyi muhafaza edilmiştir.

6) Cassius Dağı (Cebel Akra) – Antakya’nın 33 Km. güneyindedir. Hititler devrinde kutsal bir yerdi. Sonraki devirlerde de bu özelliğini korumuştur.

7) Yoğurduk – Antakya’nın 11 Km. güneyinde XIII. yüzyılda Haçlılar tarafından yapılmış bir kilise yıkıları görülebilir.

8) Samandağı – Antakya’nın 28 Km. güney batısındadır. Kasabanın kuzeyinde Mağaracık mevkii liman olarak inşa edilmiştir. Burada bir Nymphaeum yıkısı duvarları, kıyıda dalgakıran kalıntıları, Vespasianus devrinde başlayıp, Antonius devrinde bitirilmiş, kayalara oyulmuş bir tünel, bunun biraz ilerisinde bir kaya mezarlığı bulunmaktadır. Akropolün kuzeyinde bir kapı kalıntısı vardır.

9) Kırıkhan – Antakya’nın 40 Km. kuzey doğusundadır. Kasanın Alabeyli köyünde Trapesae kalesi yıkıntıları vardır.

10) Payas – Antakya’nın 76 Km. kuzeyindedir. Çeşitlı devirlerden kalma eserler vardır. Yavuz Sultan Selim Bedesteni yaptırmış, XVI. asırdan bir cami; XIV. asırdan bir cami; XIV. asırdan bir kale vardır.

Sizlerden İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya gibi yerler dışında birçok ilden Hatay’a erişim sağlayabilmek için tek yapmanız gereken sitemiz üzerinden Hatay’a giden otobüs firmaları bilgilerine bakarak en ucuz Hatay otobüs bileti almak!

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.